Chevrolet Camaro modeltörténet (A brief history of Chevrolet Camaro)

 Autó, Technika, Történelem   Chevrolet Camaro modeltörténet (A brief history of Chevrolet Camaro) bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
szept 122013
 

Rövidfilm a Camaro történetéről…

1966. szeptember 29-én kezdődött meg a Chevrolet Camaro első generációjának forgalmazása, műszaki alapjai hellyel-közzel megegyeztek a Pontiac Firebirddel és a 68-as Chevy Novával. A gyártó a Ford Mustang ellenfelének szánta, mikor az bemutatón az újságírók megkérdezték, hogy mi az a Camaro, a projektvezető azt válaszolta, hogy egy apró állat, ami Mustangot eszik.

Chevrolet Camaro 1967

Chevrolet Camaro – Első generáció (1967-1969):

A GM F-platformra készült kupé és négyüléses kabrió kivitelben. A motorválasztékot soros, hathengeres, valamint V8-as hajtóművek alkották. Ez a változat 1969-ig volt kapható, s ez inspirálta az új, 2010-ben bemutatott Camaro formatervezőit.

Motorok és eladási darabszámok:

Évjárat                                                      1967             1968            1969

Soros, hathengeres alapmotor
L26     230 köbinch/140 lóerő L6 1BC     20,643           22,322         17,588

Opcionális soros, hathengeres motor
L22     250 köbinch/155 lóerő L6 1BC     38,165           28,647         18,660

V8-as alapmotorok (kivéve SS)
LF7     327 köbinch/210 lóerő  V8 2BC    102,409      124,870         44,746
L14     307 köbinch/200 lóerő  V8 2BC                                             68,487

Opcionális, emelt teljesítményű V8-as motorok (kivéve SS)
L30     327 köbinch/275 lóerő  V8 4BC     25,287       21,686
LM1     350 köbinch/255 lóerő  V8 4BC                                            10,406
L65     350 köbinch/250 lóerő  V8 2BC                                             26,898

SS modellek
L48     350 köbinch/295 lóerő* V8 4BC     29,270        12,496         22,339
L35     396 köbinch/325 lóerő  V8 4BC     4,003            10,773         6,752
L34     396 köbinch/350 lóerő  V8 4BC                             2,579         2,018
L78     396 köbinch/375 lóerő  V8 4BC     1,138             4,575          4,889
L78/L89 396 köbinch/375 lóerő  V8 4BC*                         272              311

Z28 modell
Z28     302 köbinch/290 lóerő  V8 4BC            602         7,199         20,302

COPO modellek
L72     427 köbinch/425 lóerő  V8 4BC**                                kb. 800-1000
ZL1     427 köbinch/430 lóerő  V8 4BC***                                                69

* Opciós alumínium hengerfejjel
** COPO 9561 öntöttvas
*** COPO 9560 alumínium blokkal és hengerfejjel

Meghibásodások (NHTSA): visszahívást kellett elrendelni, mert a motortartó bak kilazulhatott, ami miatt a motor előredőlt, s úgy megfeszült a gázbowden, hogy teljes erőből gyorsított az autó. szintén visszahívás volt 1968-ban a benzincsövek szivárgása miatt.

Chevrolet Camaro 1970

Chevrolet Camaro – Második generáció (1970-1981):

1970 februárjában lépett színre, s 11 éven át gyártották. Ráncfelvarrásra 1974-ben és 1978-ban került sor. Ez is a GM F-platformjára készült, de nagyobb és szélesebb volt, mint az elődmodell. Szintén megegyezett az első segédkerettel kiegészített önhordó karosszéria, a dupla-lengőkaros első és a laprugós hátsó felfüggesztés. Volt belőle RS, SS és Z28 változat. A 80-as és 81-es Z28-asok motorháztetején hatalmas légbeömlő volt, ami padlógáznál automatikusan nyílt.

Motorválaszték és értékesítési adatok:

1970
Eladott darabszám:
RS: 27,136
SS: 12,476 (350/300: 10,012, 402/325: 1,864 402/350: 600)
Z-28: 7,733
Választható erőforrások:
250 I6 155 bhp @ 4200 f./perc, 235 fontláb @ 1600 f./perc.
307 V8 200 bhp @ 4600 f./perc, 300 fontláb @ 2400 f./perc.
L-65 350 V8 250 bhp @ 4800 f./perc, 345 fontláb @ 2800 f./perc.
Z28: 350 V8 360 bhp @ 6000 f./perc, 380 fontláb @ 4000 f./perc.
SS350: 350 V8 300 bhp @ 4800 f./perc, 380 fontláb @ 3200 f./perc.
SS396: L-78 402 V8 350 bhp @ 5200 f./perc, 415 fontláb @ 3400 f./perc.
SS396: 402 V8 375 bhp @ 5600 f./perc, 415 fontláb @ 3600 f./perc.
1971
Eladott darabszám:
RS: 18,404
SS: 8,377
Z-28: 4,862
Választható erőforrások:
250 I6 145 bhp @ 4200 f./perc, 230 fontláb @ 1600 f./perc.
307 V8 200 bhp @ 4600 f./perc, 300 fontláb @ 2400 f./perc.
L-65 350 V8 245 bhp @ 4800 f./perc, 350 fontláb @ 2800 f./perc.
L48 350 V8 270 bhp @ 4800 f./perc, 360 fontláb @ 3200 f./perc.
Z28: 350 V8 330 bhp @ 6000 f./perc, 360 fontláb @ 4000 f./perc.
SS350: 350 V8 300 bhp @ 4800 f./perc, 380 fontláb @ 3200 f./perc.
SS396: L-78 402 V8 300 bhp @ 4800 f./perc, 400 fontláb @ 3200 f./perc.
1972
Eladott darabszám:
RS: 11,364
SS: 6,562
Z-28: 2,575
Választható erőforrások:
250 I6 110 bhp @ 3800 f./perc, 185 fontláb @ 1600 f./perc.
307 V8 130 bhp @ 4000 f./perc, 230 fontláb @ 2400 f./perc.
L-65 350 V8 165 bhp @ 4000 f./perc, 280 fontláb @ 2400 f./perc.
L48 350 V8 200 bhp @ 4400 f./perc, 300 fontláb @ 2800 f./perc.
Z28: 350 V8 255 bhp @ 5600 f./perc, 280 fontláb @ 4000 f./perc.
SS350: 350 V8 300 bhp @ 4800 f./perc, 380 fontláb @ 3200 f./perc.
SS396: LS-3 402 V8 240 bhp @ 4400 f./perc, 345 fontláb @ 3200 f./perc.
1973
Eladott darabszám:
96,751
Hathengeres: 3,614
V8: 81,563
Z-28: 11,574
Választható erőforrások:
250 I6 100 bhp @ 3600 f./perc, 175 fontláb @ 1600 f./perc.
307 V8 115 bhp @ 3600 f./perc, 205 fontláb @ 2000 f./perc.
L-65 350 V8 145 bhp @ 4000 f./perc, 255 fontláb @ 2400 f./perc.
L48 350 V8 175 bhp @ 4000 f./perc, 260 fontláb @ 2800 f./perc.
Z28: 350 V8 245 bhp @ 5200 f./perc, 280 fontláb @ 4000 f./perc.
1974
Eladott darabszám:
151,008
Hathengeres: 22,210
V8: 128,798
Z-28: ?
Választható erőforrások:
250 I6 100 bhp @ 3600 f./perc, 175 fontláb @ 1600 f./perc.
307 V8 115 bhp @ 3600 f./perc, 205 fontláb @ 2000 f./perc.
L-65 350 V8 145 bhp @ 4000 f./perc, 255 fontláb @ 2400 f./perc.
Csak Kaliforniában: LM-1 350 V8 160 bhp @ 3800 f./perc, 250 fontláb @ 2400 f./perc.
L48 350 V8 175 bhp @ 4000 f./perc, 260 fontláb @ 2800 f./perc.
Z28: 350 V8 245 bhp @ 5200 f./perc, 280 fontláb @ 4000 f./perc.
1975
Eladott darabszám:
145,770
Hathengeres: 29,749
V8: 116,021
Választható erőforrások:
250 I6 105 bhp @ 3800 f./perc, 185 fontláb @ 1200 f./perc.
350 (2bbl) V8 145 bhp @ 4000 f./perc, 250 fontláb @ 2200 f./perc.
350 (4bbl) V8 155 bhp @ 3800 f./perc, 250 fontláb @ 2400 f./perc.
1976
Eladott darabszám:
182,959
Hathengeres: 38,047
V8: 144,912
Választható erőforrások:
L-22 250 L6 105 bhp @ 3800 f./perc, 185 fontláb @ 1200 f./perc.
LG-3 305 (2bbl) V8 140 bhp @ 3800 f./perc, 245 fontláb @ 2200 f./perc.
350 (4bbl) V8 165 bhp @ 3800 f./perc, 260 fontláb @ 2400 f./perc.
1977
Eladott darabszám:
218,853
Hathengeres: 31,389
V8: 187,464
Választható erőforrások:
L-22 250 L6 105 bhp @ 3800 f./perc, 185 fontláb @ 1200 f./perc.
LG-3 305 (2bbl) V8 140 bhp @ 3800 f./perc, 245 fontláb @ 2200 f./perc.
LM-1 (Kalifornia) 350 (4bbl) V8 160 bhp @ 3800 f./perc, 260 fontláb @ 2400 f./perc.
LM-1 (49-állam) 350 (4bbl) V8 170 bhp @ 3800 f./perc, 270 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28: 350 (4bbl) V8 185 bhp @ 4000 f./perc, 280 fontláb @ 2400 f./perc.
1978
Eladott darabszám:
272,631
Hathengeres: 36,982
V8: 235,649
Választható erőforrások:
L-22 (Kalifornia) 250 L6 90 bhp @ 3600 f./perc, 175 fontláb @ 1600 f./perc.
L-22 (49-állam) 250 L6 110 bhp @ 3800 f./perc, 195 fontláb @ 1600 f./perc.
LG-3 (Kalifornia) 350 (2bbl) V8 135 bhp @ 3800 f./perc, 240 fontláb @ 2200 f./perc.
LG-3 (49-állam) 350 (2bbl) V8 145 bhp @ 3800 f./perc, 245 fontláb @ 2400 f./perc.
LM-1 (Kalifornia) 350 (4bbl) V8 160 bhp @ 3800 f./perc, 260 fontláb @ 2400 f./perc.
LM-1 (49-állam) 350 (4bbl) V8 170 bhp @ 3800 f./perc, 270 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28 (Kalifornia): 350 (4bbl) V8 175 bhp @ 3800 f./perc, 265 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28 (49-állam): 350 (4bbl) V8 185 bhp @ 4000 f./perc, 280 fontláb @ 2400 f./perc.
1979
Eladott darabszám:
282,571
Hathengeres: 21,913
V8: 260,658 (amiből 84,877 Z28)
Választható erőforrások:
L-22 (Kalifornia) 250 L6 90 bhp @ 3600 f./perc, 175 fontláb @ 1600 f./perc.
L-22 (49-állam) 250 L6 115 bhp @ 3800 f./perc, 200 fontláb @ 1600 f./perc.
LG-3 (Kalifornia) 350 (2bbl) V8 125 bhp @ 3200 f./perc, 235 fontláb @ 2000 f./perc.
LG-3 (49-állam) 350 (2bbl) V8 130 bhp @ 3800 f./perc, 245 fontláb @ 2400 f./perc.
LM-1 (Kalifornia) 350 (4bbl) V8 165 bhp @ 3800 f./perc, 260 fontláb @ 2400 f./perc.
LM-1 (49-állam) 350 (4bbl) V8 170 bhp @ 3800 f./perc, 270 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28 (Kalifornia): 350 (4bbl) V8 170 bhp @ 3800 f./perc, 265 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28 (49-állam): 350 (4bbl) V8 175 bhp @ 4000 f./perc, 270 fontláb @ 2400 f./perc.
1980
Eladott darabszám:
152,005
Hathengeres: 51,104
V8: 100,901
Választható erőforrások:
LC-3 (49-állam) 229 V6 115 bhp @ 4000 f./perc, 175 fontláb @ 2000 f./perc.
LD-5 (Kalifornia) 231 V6 110 bhp @ 3800 f./perc, 190 fontláb @ 1600 f./perc.
L-39 267 (2bbl) V8 120 bhp @ 3600 f./perc, 215 fontláb @ 2000 f./perc.
LG-4 (49-állam) 305 V8 155 bhp @ 4000 f./perc, 240 fontláb @ 2400 f./perc.
LG-4 (Kalifornia) 305 V8 155 bhp @ 4000 f./perc, 230 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28 (Kalifornia): LG4 305 V8 165 bhp @ 4000 f./perc, 245 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28 (49-állam): 350 V8 190 bhp @ 4200 f./perc, 280 fontláb @ 2400 f./perc.
1981
Eladott darabszám:
126,139
Hathengeres: 52,004
V8: 74,135
Választható erőforrások:
LC-3 (49-állam) 229 V6 110 bhp @ 4200 f./perc, 170 fontláb @ 2000 f./perc.
LD-5 (Kalifornia) 231 V6 110 bhp @ 3800 f./perc, 190 fontláb @ 1600 f./perc.
L-39 267 (2bbl) V8 115 bhp @ 4000 f./perc, 200 fontláb @ 2400 f./perc.
LG-4 305 V8 150 bhp @ 3800 f./perc, 240 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28: LG4 305 V8 165 bhp @ 4000 f./perc, 245 fontláb @ 2400 f./perc.
Z-28: 350 V8 175 bhp @ 4000 f./perc, 275 fontláb @ 2400 f./perc

Típushibák (Carcomplaints.com, NTHSA):

kardánkereszt, műszeregység nem működik, elégtelen hűtés, visszahívás a kis termetű utasoknál nem reteszelő hátsó övfeszítő miatt, üzemanyag-szivárgás a betöltőnyílásnál, kormányrúd csavarja lelazul. Inkább bemásolom:

Recalls, visszahívások:

Fuel – ThrottleLinkagesAndControl – Solenoid – Valves – Switch – Bracket
EmergencyParkingBrake – Mechanical – LeverSettlingMechanical
Brakes – Hydraulic – PowerAssist – Booster
ElectricalSystem – Wiring
Suspension – IndependentFrontControlArm – Upper
EngineCoolingSystem – Fan
Steering – ColumnCoupling
Brakes – Hydraulic – Differential – ProportionalValve
Wheels – Single – Disc – Spider
Lighting – Switch – Button – Ring – BrakeLights
Suspension – IndependentFrontSpindle – Knuckle – Steering
Equipment – OtherLabels
InteriorSystems – ActiveRestraints – BeltRetractors

 

Chevrolet Camaro 1982

Chevrolet Camaro – Harmadik generáció (1982-1992):

Ez volt az első Camaro, amit elektronikus befecskendezéssel, ötfokozatú manuális váltóval, négyfokozatú Turbo-Hydramatic 700R4 automatikus erőátvitellel  és négyhengeres, oldalvezérelt, felülszelepelt motorral is megvásárolhattak a márka rajongói. A módosításoknak köszönhetően 227 kilóval könnyebb volt a kifutó modellnél. Az IROC-Z kivitel 1985-ben érkezett.1986-ban a változó jogszabályoknak megfelelően harmadik, középső féklámpával szerelték fel a modellt, ami először a karosszéria külsején, majd 1987-től átkerült bentre, illetve integrálták a szárnyba. A 2,5 literes motor zsákutcának bizonyult, helyette 1986-tól 2,8-as V6-os került az autóba. 1988-tól elérhető lett az 1LE teljesítménynövelő felszereltségi csomag, 1991-től pedig a B4C, más néven rendőr csomag.

1982
151 köbinch/90 lóerő (motorkód: LQ9)
151 köbinch/90 lóerő (motorkód: LQ8)
173 köbinch/102 lóerő (motorkód: LC1)
305 köbinch/165 lóerő (motorkód: LU5)
305 köbinch/145 lóerő (motorkód: LG4)
1983
151 köbinch/92 lóerő (motorkód: LQ9)
151 köbinch/92 lóerő (motorkód: LQ8)
173 köbinch/107 lóerő (motorkód: LC1)
305 köbinch/190 lóerő (motorkód: L69)
305 köbinch/150 lóerő (motorkód: LG4)
305 köbinch/175 lóerő (motorkód: LU5)
1984
151 köbinch/92 lóerő (motorkód: LQ9)
173 köbinch/107 lóerő (motorkód: LC1)
305 köbinch/190 lóerő (motorkód: L69)
305 köbinch/150 lóerő (motorkód: LG4)
1985
151 köbinch/88 lóerő (motorkód: LQ9)
173 köbinch/135 lóerő (motorkód: LB8)
305 köbinch/215 lóerő (motorkód: LB9)
305 köbinch/190 lóerő (motorkód: L69)
305 köbinch/155 lóerő (motorkód: LG4)
1986
305 köbinch/190 lóerő (motorkód: LB9)
305 köbinch/190 lóerő (motorkód: L69)
305 köbinch/155 lóerő (motorkód: LG4)
173 köbinch/135 lóerő (motorkód: LB8)
1987
350 köbinch/220 lóerő (motorkód: B2L)
305 köbinch/190 lóerő (motorkód: LB9)
305 köbinch/160 lóerő (motorkód: LG4)
173 köbinch/135 lóerő (motorkód: LB8)
1988
350 köbinch/230 lóerő (motorkód: B2L)
305 köbinch/170 lóerő (motorkód: L03)
305 köbinch/195 lóerő (motorkód: LB9)
173 köbinch/135 lóerő (motorkód: LB8)
1989
350 köbinch/230 lóerő (motorkód: B2L)
305 köbinch/170 lóerő (motorkód: L03)
305 köbinch/195 lóerő (motorkód: LB9)
173 köbinch/135 lóerő (motorkód: LB8)
1990
350 köbinch/245 lóerő (motorkód: B2L)
305 köbinch/170 lóerő (motorkód: L03)
305 köbinch/210 lóerő (motorkód: LB9)
191 köbinch/140 lóerő (motorkód: LH0)
1991
350 köbinch/245 lóerő (motorkód: B2L)
305 köbinch/170 lóerő (motorkód: L03)
305 köbinch/205 lóerő (motorkód: LB9)
191 köbinch/140 lóerő (motorkód: LH0)
1992
350 köbinch/245 lóerő (motorkód: B2L)
305 köbinch/170 lóerő (motorkód: L03)
305 köbinch/205 lóerő (motorkód: LB9)
191 köbinch/140 lóerő (motorkód: LH0)

 

Típushibák (carcomplaints):

EGR szelep, MAP szenzor, ablakemelő-motor, műszerfalrepedés, hengerfejtömítés, lopásgátló lámpa nem kapcsol ki, illetve az autó nem indul a kulcs jeladója miatt

Chevrolet Camaro 1993

Chevrolet Camaro – Negyedik generáció (1993-2002):

Új, áramvonalas forma, közben az F-platform is megújult. Az első évben 2+2 üléses kupéként, majd 1994-től kabrió karosszériaváltozatban is elérhetővé vált, amihez opcionális keménytetőt is kínált a gyártó. A hajtáslánc szokás szerint V6-os és V8-as erőművekre épült, melyek a hátsó kerekeket hozták forgásba.
3.4 V6 – 1993-1995 alapmotor
3.8 V6 – 1995-től
5.7 MPFI V8 – 1992-ben mutatkozott be a Corvette-ben, a Camaro Z28 motorja volt.
5.7 LT4 – 330 LE volt az SS-ben.
Az ABS alapfelszereltség volt, a kipörgésgátló viszont feláras.

1997 módosítások a belsőtéren, 1998 frissítés a karosszérián. Utóbbi évben megérkezett a GM új, alumínium hengerfejjel gyártott 5,7 literes, 305 lovas motorja.

Az 1998-tól 2002-ig gyártott SS hatékonyabb kipufogó- és szívórendszert kapott, kerekei nagyobbak, futóműve fejlettebb volt, és hátsó szárny javította úttartását.

A csökkenő eladások miatt a GM vezetősége 2002-ben úgy határozott, hogy nyugdíjazza a modellt.

Típushibák (carcomplaints, nthsa): váltóhiba, hengerfejtömítés átégése, fokozott főtengelycsapágy-kopás, lepattogzik a fényezés a motorháztetőről, ablakemelők motorja, hibásan beragasztott szélvédő, gyenge minőségű féktárcsák, blokkolásgátló, injektorfejek kábelezése kontakthibás lehet, immobilizer megadja magát, övfeszítő nem csévél vissza,

 

 Chevrolet Camaro 2012

Chevrolet Camaro – Ötödik generáció (2010-től napjainkig):

Először 2006-ban mutatták be a tanulmánymodellt, gyártósort a kanadai Oshawa üzemegységben állították fel. 2009-ben tovább fejlesztették a modellt.

LS és LT – 3,6 liter V6, 312 LE, hatfokozatú manuális vagy automatikus váltóval

SS manuál – 6,2 LS3 V8, 426 LE, hatfokozatú manuális váltóval

SS automata – 6,2 L99 V8, 400 LE

Az RS csomag az LT és SS modellekhez elérhető, tartalma: 20 colos kerekek, halogén gyűrű a fényszórók körül, szpoilerszett, piros emblémák

2011 januárjában indult a Convertible gyártása.

2011 novemberjében elindul az exportra szánt Camarók gyártása. Ezeknek más a hátsó lámpája, nagyobbak a tükrei és megfelelnek az európai előírásoknak.

2012-ben a régi 3,6 V6 elbúcsúzott és az azonos hengerűrtartalmú, de 323 lóerős LFX motor lépett a helyébe. Emellett megújult az SS futóműve, és minden változatnál alapfelszereltség lett a szárny, a multifunkciós kormány és a Bluetooth-os fejegység.

2012 Debütál az 530 lóerős Camaro ZL1. 6,2 literes, kompresszoros V8-as mozgatja.

2012. december 19-én bejelentették, hogy a Camaro gyártása a kedvezőbb költségek miatt 2015-ben a Lansing Grand River Assembly Plantbe költözik, Michiganbe.

A 2013-as New Yorki Autószalonon bemutatkoznak a ráncfelvarráson átesett 2014-es Camarók. Alapvetően csak a lámpák változtak.

Visszahívás mert az indítómotor pozitív kábelének szigetelése kidörzsölődhet, ezzel zárlatot okozva.

 

Cikkajánló:

Camarosource.ca

Mustang vs. Camaro

Camaros.org

Firstgencamaro.com

Negyedik generáció full specifikáció

 

Források:

NHTSA

Carcomplaints.com

Youtube

Complex.com

Topspeed

Netcarshow

Smith&Marton archív

Wikipedia

A jövő autója – Várható fejlesztések a járműiparban

 Autó, Érdekesség, Technika   A jövő autója – Várható fejlesztések a járműiparban bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
júl 292013
 

A jövő autója

Energiaforrás

Akkumulátorok:

A lítium-ion 1991 óta kapható kereskedelmi forgalomban.

Az Illinois Egyetem kutatói lyukacsos szerkezetű telepek, melyekben az anód és a katód jóval nagyobb felületű. Harmincadjára csökken a méret, 2000x nagyobb teljesítmény, 1000x gyorsabban tölthető. Az anódot nitrogén-ón bevonatú lyukacsos nitrogén adja, míg a katód lítium-mangán-dioxid, amit szintén lyukacsos nitrogénra visznek fel.

Szuperkondenzátorok: Elektrolitba mártott, aktív szénnel bevont, elektromosságot vezető fémlapok, melyek egyike pozitív, a másik negatív ionokat tartalmaz. Töltésnél a szénnel bevont lapkákon halmozódnak fel az ionok. A szuper- vagy ultrakondenzátoroknál, két réteget visznek fel a vezetőlapkákra, így nagyobb a teljesítmény. Kevés ideig bírják, de nagyon könnyűek. A Kaliforniai Egyetemen működő California NanoSystems Institute  egy új szuperkondenzátort dolgozott ki, melynél grafénréteggel (egy atom vastagságú grafit, ez a legjobb ismert vezető) vonják be a lapkákat. A hagyományos kondik 100-1000-szer gyorsabban töltődnek és merülnek, mint az elemek. A szén alapú kondenzátorok visszaforgathatók gond nélkül.

A tokiói tudományos egyetem munkatársai lítium-ion helyett nátrium-ionban gondolkodnak, Japánban ugyanis nincs lítium lelőhely. Oxigénmentes környezetben 1000-1500 fokon cukrot hevítettek, amiből szénpor lett. Ebből készítették el az anódot, ami húsz százalékkal nagyobb energia tárolására képes (300 mAh/g), mint a hagyományos szén.

Stanford Egyetem – Nanoméretű réz-hexacioferrát-kristályokkal kísérleteznek.

Szintén UCLA-s fejlesztés a lítium-aluminoszilikátot (LiAlSiO4) tartalmazó akku.

A grafén feltalálásáért Andre Geim és Konstantin Novoselov 2010-ben Nobel-díjat kapott.

Üzemanyagcellánál hidrogén és oxigén egyesül, melynek során pára, illetve elektromosság fejlődik. Oxigén van a légkörben, de a hidrogént elő kell állítani, ami drága és/vagy környezetszennyező. Emellett tárolni is kell, de ez veszélyes, mert nyomás alatt robbanásveszélyes.

A bioüzemanyag éhínséget okoz.

Akksikat a kúton egyben cserélik, így nem kell megvárni a töltést.

Sűrített levegővel

 

Erőforrás

 

Fék

Brake by wire

Fékerő visszanyerés

 

 

Futómű

Massachusetts Insitute of Technology (MIT) – Terrafugia Transition repülőautó

Peugeot MagLev Racer a Grey Design-nal közösen. Mágnesesen lebeg, de ehhez úthálózat kell.

Kormányzás

Drive by Wire

Szabadon átrendezhető lesz a műszerfal, így a kormány is áthelyezhető lesz.

 

Karosszéria

Mivel minden elektronikus úton történik majd, nem kellenek bowdenek, rudazatok stb., így a kasztni elválhat a műszaki tartalomtól. Ezáltal a kocsitest könnyen cserélhetővé válik, akárcsak egy telefon előlapja – tehetünk fel kabrió, pick up és egyéb felépítményt.

Egyre nagyobb arányban duralumínium, karbonszál, nanokarbonszál, üvegszál.

Műanyag és hab kasztni a gyalogosvédelemért.

Vízlepergető ablakok.

 

Belső tér

Számítógép lesz a kijelző

 

Elektronika

Önirányító járművek lesznek, így mérsékelhető a közúti balesetek száma.

Kommunikálni fognak egymással a járművek. V2V – vehicle to vehicle. Például a kanyarban előzésnél szól, hogy jönnek szembe.

Emellett a közlekedési lámpák is kommunikálnak majd a járművekkel.

Internet elérés

Cloudban tárolt vezetői adatok alapján automatikusan beállít mindent az autó

Szervizek menet közben letölthetik az adatokat, belenyúlhatnak stb.

Figyelőrendszer, ami tájékoztatja a szülőket. hogy friss jogsis gyermekük, hol és milyen sebességgel autózik.

Kivetítőrendszerek, amik a szélvédőre, az útra, illetve a vezető elé vetítik a fontos információkat.

 

 

 

 

 

Forrás:

IT-café.hu

Mobilport.hu

Audi A3 modelltörténet (Audi A3 modelhistory)

 Autó, Technika, Történelem   Audi A3 modelltörténet (Audi A3 modelhistory) bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
júl 152013
 

Audi A3 1996

Audi A3 modellvariánsok:

1996-2003 – Typ 8L – Az Audi 50 hagyományait elevenítette fel, ez a modell készült először a Volkswagen A platformra. Eleinte háromajtós változatban forgalmazták, hogy kihangsúlyozzák a Golfnál sportosabb jelleget. 2000-ben ráncfelvarrás, új első és hátsó lámpák, átdolgozott belsőtér, néhány országban alapáras az ESP. Európában 2003-ban leállt a forgalmazás, egyéb piacokon viszont folytatták a modell értékesítését, Brazíliában például egészen 2006-ig gyártották. A törésteszten elég halványan szerepelt, a gyalogosvédelem csupán két csillagot kapott, és a vezető térdét fenyegető veszélyek miatt az általános biztonság is csak négy csillagos.

1999-2003 – Typ 8L S3 – 1,8 turbó 207 (2001-ig) és 222 lóerős (2003-ig, változó szelepvezérléssel) változatban. Haldex összkerék van benne Torsen helyett.

2003-2013 – Typ 8P – A második Audi A3 generáció Genfben debütált, Gery Telaak tervezte és a PQ35 platformra épült. 2003 nyarán két sportos modellel bővült a kínálat, a 2.0 TFSI 197, a 3.2 VR6 247 lovat tudott, s 2006-tól az Egyesült Államokban is forgalmazták a őket. 8P1 – 3 ajtós, 8PA – ötajtós, 8P7 – kabrió. Ráncfelvarrás 2008-ban, átdolgozták a karosszériát, az első fényszórók nappali menetfényt kaptak,

2004 júniustól – Audi A3 Sportback, 80 mm-rel hosszabb a háromajtósnál, a csomagtér 370 liter.

2006-2012 – Audi S3, 2.0 TFSI – 261 LE, 0-100 km/h: 5,5 mp, ebben is Haldex volt. Az NCAP teszten ez sem szerepelt túl fényesen, a felnőtt utasok védelme négy, a gyalogosoké 1 csillagot kapott.

2011 – Bemutatkozik az öthengeres, 2480 köbcentis, 335 lóerős, összkerékhajtású Audi RS3 Sportback.

2012 – Audi A3 Typ 8V, Genfben mutatkozott be, 2012 szeptemberében indult az európai értékesítés. A kabrió mellett az S3 is szerepel a kínálatban, ezúttal 296 lóerős teljesítménnyel és 380 Nm-es forgatónyomatékkal. Audi A3 g-tron – 1.4 TSI földgázos kivitel. 2013 – bemutatkozik a szedán karosszériával kínált Audi A3 Limusine. Ez már ötcsillagos NCAP minősítést kapott.

Típushibák:

(Az interneten írt tulajdonosi véleményekből írom össze a hibákat, nagyjából 15-20 értékelés alapján. Zárójelben, hogy hányan említették a hibát, ahol nincs, azt csak egy tulaj írta.

I. generáció – hűtőventilátor (2), világításkapcsoló (2), stabilizátorrúd (3), csomagtérvilágítás (3), befecskendező (1.6), légtömegmérő (3), elektromos ablak (9), hőgomba (4), önindító bendix (2), tolatólámpa kapcsoló, fejegység (4), kartergőz visszavezető cső, ablakemelő kapcsoló (3), központi zár (2), ablaktörlő (2), holtpont jeladó, lambdaszonda (3), kerékagycsapágy, indexkar, vízpumpa, első utasülés, kormánymű, váltó (4), hengerfej (1.6), féltengely, szélvédőmosó (3), termosztát (2), akkumulátor, váltószoknya, index relé (3), pohártartó, vákumcső, haldex vezérlés, haldex egység, trafó

 

II. generáció – lámpamosó, hűtőfolyadék szintjelző, kormánymű, váltógomb krómozása lepattogzik, hengerfej (2.0 TDI), navigáció, olajfogyasztás (1,9 TDI), motorvezérlés (1.4 TFSI), ablakemelő, önindító (2), DSG,

Forrás:

Autónavigátor

Népítélet

Smith&Marton archív

Wikipedia

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.